Denníček - január 2023
13.1.
Michal a Benjamín zostrojili a naprogramovali robota, ktorý sa dokáže učiť. Na začiatku vygeneruje postupnosť niekoľkých pohybov (rovno, otočka vľavo, otočka vpravo) a potom vždy navrhne nejakú zmenu pohybu, predvedie celú postupnosť a čaká na pokyn od obsluhy, či navrhnutá zmena je dobrá a má sa zapamätať (ľavé tikadlo), alebo nie je dobrá, nemá sa zapamätať a má sa vrátiť k predchádzajúcej verzii pohybu (pravé tikadlo). Takto to pokračuje ďalej - navrhuje vždy nejakú jednu malú zmenu v postupnosti pohybov, až kým sa nenaučí takú postupnosť, akú ho obsluha chce naučiť (obsluha stlačí šípku vľavo) - tú si potom zafixuje a už opakuje stále dookola bez zmeny.
Na nasledujúcom videu je ukážka ako sa robot naučí jazdiť rovno. Aby proces učenia nebol pridlhý, nastavili sme dĺžku postupnosti iba 3, ale v programe stačí zmeniť premennú na hociakú inú hodnotu.
Mišo si poskladal špeciálny model lietadla (LEGO Technic 42117), z tejto istej stavebnice a dajú poskladať desiatky rôznych modelov... (pozri návody na Youtube).
Tonko svoju tvorivú energiu minul na stavbu meča, s ktorým potom trénovali šermiarske zápasy.
Filip s Jakubom sa venovali "hradu na kolesách" :-))
20.1.
Janko, Mišo a Bruno doťahovali plotter - už nám skoro funguje webstránka, na ktorej sa nakreslí krivka, ktorú potom nakreslí plotter, ešte pár drobností treba doladiť.
Katka a Barbora pokračovali v úlohách s Arduinom.
Nela zostrojila zaujímavé vozidlo:
a naprogramovala najskôr počítanie čiar a potom aj jednoduchý záznam rytmu, ktorý si zatiaľ zapamätá iba počet:
Benjamín a Michal sa pustili do riešenia Robotickej ligy a už jednu úlohu skoro majú, podarí sa dokončiť nabudúce?
Mišo vyrobil novú verziu stopára, je to na dobrej ceste, ale ešte zopár úprav si to vyžiada. :-)
Pokračovanie príbehu:
27.1.
Lukáš nám prišiel ukázať svojho Mindstorms humanoida:
Ďalší naši konštruktéri vyrobili robota, ktorý roztočí rotujúci vĺčok:
Konečne sme zasa rozhýbali EV3 robota. Na videu najskôr vidno, že sa robot nedokáže otočiť, pretože celá váha je na opornej guličke vzadu a nie na kolieskach a preto sa pri pokuse o otočenie iba šmýkajú a pretáčajú naprázdno. V druhej časti je ťažisko posunuté oveľa viac dopredu a robot sa už dokáže otáčať, aj keď nízke prekážky nezachytí, lebo ultrazvukový senzor má v určitej výške.
Nela zostrojila veselého tancujúceho humanoida:
Ukončili sme projekt "plotter" :-)) - do okienka na webovej stránke sa dá nakresliť nejaký obrázok jedným ťahom, stránka dá postupnosť čísel, ktorá sa importne do zoznamu v softvéri Spike Prime a potom robot ten tvar nakreslí. Funguje to pekne, ale presnosť je obmedzená, pretože iba jedna strana kladiek má motor, druhá by sa mala pohybovať rovnako, ale kladie na to trochu priveľký odpor a preto sa pero nedostane presne na to miesto, ako by sa malo. Aj tak to bol veľmi zaujímavý projekt a skúsenosť.
V priloženom súbore sa nachádza:
- plotter.html - webstránka, do ktorej sa dá nakresliť obrázok a ktorá vypíše čisla, ktoré treba uložiť do nejakého textového súboru (pozor, treba nastaviť UNIX-ové konce riadkov!)
- program_ploter.png - obrázok programu, ten je zobrazený aj tu
- super plotter.llsp - program pre Spike Prime (verzia 2.9!)
- srdiecko.txt - príklad textového výstupu zo stránky
Download: plotter_vysledok.zip
Chlapci ďalej experimentovali so svojou lokomotívou... Zistili napríklad, že poháňané kolesá musia niesť váhu, inak sa ľahko stane, že nezaberajú:
Michal a Benjamín pokračovali na riešení robotickej ligy: