Denníček - január 2019

Z Robotický krúžok
Prejsť na: navigácia, hľadanie

8.1. utorok:

Rozprávali sme sa o ďalších plánoch na rok 2019.

Rozhodli sme sa, že sa určite zapojíme do súťaže RoboCup Junior - hlavne do kategórie Konštrukcia a asi aj do kategórie Futbal a do súťaže Robotická Liga. Ak ostanú sily a čas, pôjdeme aj na Istrobot.

Konečne sme vybrali 3D tlačiareň pre náš krúžok, aby sme si vedeli vyrábať vlastné súčiastky na roboty a získali skúsenosti s 3D tlačou. Všetko o 3D tlači budeme umiestňovať na stránke 3D tlač.

Dnes sa k nám pridal aj nový člen krúžku - Samo, ktorý poskladal a naprogramoval svojho robota.

10.1. štvrtok:

Dnes sme sa rozdelili na tri skupiny a súťažili sme, ktorá skupina vyrobí robota, ktorý zvládne vyjsť do čo najprudšieho kopca. Robot začína v čiernom štvorci a musí prejsť až na hranu stola.

Jednoduchú, ale elegantnú a najúspešnejšiu konštrukciu vyrobili Oliver s Katkou. Matej s Matúšom vytvorili technicky komplexnejšiu konštrukciu, ktorá skončila na druhom mieste. Na začiatočníka sa dobre držal aj Ondrej a skončil na peknom treťom mieste.

Foto a videodokumentácia:

Do vrchu oliver katka.jpg

Do vrchu matej matus.jpg

Do vrchu ondrej.jpg

Zostrih z jázd: :)

Výsledky:

Najlepšie riešenie (autori: Oliver a Katka) zvládlo sklon až 56o!

Do kopca vysledky.jpg

Gregor s Miškom robili na robotovi pre projekt do školy, ktorý bude vedieť robiť poriadok. Tu je len malá ukážka z jeho činnosti:

Okrem toho sme vybrali prvý model všesmerového kolieska na robotický futbal - viac je na stránke ROBOCUP 2019.

15.1. utorok:
Dnes boli zverejnené zadania Robotickej ligy a tak sme sa začali riešiť prvú úlohu. Zatiaľ len Gregor poskladal nakladač loptičiek:

Nakladac lopticiek v1.jpg

17.1. štvrtok:

Miško k nakladaču loptičiek dostaval stojan, koľajnice na prívod loptičiek zo zásobníka a trochu ho vylepšil, aby loptičky lepšie padali do jamiek. Matej k nakladaču vytvoril odpalovač, uvidíme, či sa budú dať spojiť. Katka s Ondrejom začali skúšať vytvárať konštrukcie pre riešenie druhej úlohy.

Nakladac lopticiek v2 1.jpg

Nakladac lopticiek v2 2.jpg

22.1. utorok:
Tento týždeň prišla 3D tlačiareň, takže väčšinu krúžku sme dnes venovali jej stavbe. Podarilo sa, tlačiareň je hotová, poskladaná a dokonca aj funguje! Vytlačili sme si prvého smajlíka. Viac informácii na stránke 3D tlač.

Katka s Ondrejom sa snažili vyplepšiť základ pre myš alebo trackball. Ukázalo sa, že ak sú valčeky s pneumatikami, tak majú priveľké trenie, preto sme ich nahradili iba jemnými gumičkami. Ďalej je potrebné zmontovať konštrukciu a namontovať na ňu senzory.

Stavba trackballu.jpg

24.1. štvrtok:
Prišiel filament, toto by nám do konca roka mohlo vystačiť. :)

Fila.jpg

Matej vymodeloval v Tinkercade logo:

Vytlacene logo.jpg

Zdroják: logo_sachisti_3d_tlac.zip

Viac obrázkov z tlače: Tlač tímového loga.

Katka s Ondrejom pripevňovali senzory na trackball.

29.1. utorok:

Oliver vymodeloval motor a Martin vymodeloval držiak na motor, Martin sa pritom naučil pracovať s OpenSCADom. Modely sú na stránke 3D model futbalistu.

Miško vylepšoval podávač loptičiek pre ping-pongového robota:

Podavac lopticiek verzia 423424.jpg

Hlavnou výzvou je namontovať naň odstreľovač lotpičiek:

Odpalovac lopticiek.jpg