Denníček - november 2018: Rozdiel medzi revíziami

Zo stránky Robotický krúžok
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Riadok 46: Riadok 46:
</div>
</div>


<div>
 
12.11
12.11
Rišo robil program pre stanicu na vyberanie modulu.
Rišo robil program pre stanicu na vyberanie modulu.
[[Media:PRISTAVACI MODUL.zip|Fll_stanica.zip]]
[[Media:PRISTAVACI MODUL.zip|Fll_stanica.zip]]
</div>

Verzia z 14:39, 13. november 2018

6.11. utorok:

Po týždni prázdnin pokračujeme ďalej: dnes nás na krúžku navštívil expert na medziplanetárne misie, Marián Kľúčik zo spoločnosti RoboTech Vision, ktorá zostrojila robota pre simulovanú misiu na Mars.

Najskôr sme mu vysvetlili, čo je FLL, akého máme robota, aké má vlastnosti a aký výskumný projekt riešime.

Marian navsteva1.jpg

Dozvedeli sme sa, že aj oni pomáhajú astronautom a to tak, že pre nich vyrobili robota, ktorý dokáže plniť rôzne požadované úlohy. Porozprával nám o ich viacerých prototypoch robotov, aké má vlastnosti, konštrukciu, softvér a riadenie, ako ho vyvíjali a testovali. Dozvedeli sme sa aj o iných simulovaných misiách planetárnych expedícií, o ich problémoch a význame, veľa by sa tam dalo zlepšiť. Niečo pre nás?

Marian navsteva2.jpg

Napokon sa Martin, Gregor a Matej venovali zrýchľovacím prevodom, pretože doterajšie spôsoby riešenia vystrelenia rakety neboli veľmi slubné. Naučili sa ako robiť zrýchľovací prevod...

ale zdá sa, že ani toto nebude cesta. Švih, ktorý tento zrýchľovací prevod 27:125 (približne 1:5) vyvinie, je stále príliš slabý na vystrelenie vozíka.

Napokon riešením predsa len bude Matejove kladivo v nejakej forme:

pracuje sa na tom.

8.11. utorok:

Dnes sme si na krúžku urobili dôkladnejšiu analýzu stratégie plnenia úloh na základe skúseností a čiastkových výsledkov, ktoré sme doteraz nazbierali.

Výsledok sme pridali na stránku FLL into orbit - plán jednotlivých jázd a zoznam úloh, ktoré treba ešte vyriešiť.

Potom nám už nezostalo veľa času, ale Miško vyrobil novú verziu rovera, ktorý má prejsť cez krátery aj spúšťaciu rampu, na ktorej ho robot má doviezť. Ide to dobrým smerom, ale ešte je tam veľa práce.

Miskov rover.jpg

Oliver predĺžil Rišov hák, ktorým sa bude presúvať astronaut do karanténnej komory a programoval jazdu o vesmírnej stanici - ukázalo sa, že namieriť robota tak presne, aby trafil otvor stanice, je ťažké a preto bude asi lepšie skúsiť použiť senzory a najskôr sa pred stanicou zarovnať.

Akcia vesmirna stanica.jpg

Matej pracoval na upevňovaní kladiva. Ondrej s Matúšom robili zdvihák pre ukladanie vozíkov na rampu a nadvihovanie rampy. Katka vylepšovala program pre zberača kociek s kompasom.


12.11

Rišo robil program pre stanicu na vyberanie modulu.

Fll_stanica.zip